Olav Risan, Morten Kleven & ELDERWOODS
En sommer som er fylt opp med oppvarmingsjobber på større scener tar
Olav Risan med seg sin gode venn fra Drolsum Stasjon og et nytt bekjentskap fra Drammen;
Raymond Olsen / Elderwoods til sin favorittbar Humbar i Hønefoss.
Olav Risan skriver på engelsk på denne «Making Up For Last Time» som også er en relativt stor og uvanlig overgang i forhold til Drolsum Stasjon, som gjorde bluegrass på norsk, og Risan var låtskriver bak flere av Stasjonens beste låter. De fleste går jo fra engelsk til norsk, og opplever hvor vanskelig DET er.
Men det er pokker ikke enkelt å uttrykke seg god på engelsk heller. Nødrimene og klisjeenes moderspråk skal behandles med nennsom hånd for å låte godt.
Og i den øvelsen får Risan bestått og vel så det.
For tekstene er velskrevet, tydelig gjennomarbeidet og holder seg for gode til både nødrim og platthet. Selv om temaene i hovedsak svever rundt kjærlighetens uransakelige veier, så finner vi også tekster som funderer rundt temaer som status eget liv og verden rundt seg – som i duetten med Anders Dahlberg på – bængeren “Waiting For The World To Come Around” der man bare venter på at verden skal oppdage kvaliteter man sitter på. Den aldeles sinnsjukt fengende åpneren “Slowly Sinking In” har også mange av disse funderende kvalitetene, som utforsker det å aldri helt ta med seg det som har skjedd i livet rundt seg.
Nevnes må også countryperlen “Life Is What You Get”.
En herlig pedal steel og en perfekt inngang til refrenget deler plass med en historie om å ta livet som det kommer, kanskje som medlem i et band som “nesten” slo bredt igjennom? – «Tilbring litt tid med Olav Risan og Making Up For Last Time – det tror jeg du kommer til å sette pris på.» Rune Letrud/Musikkbloggen
«Dette er musikalitet, humør og spilleglede på høyt nivå.» Knut O – knutobloggen.blogspot.com
Med seg i gitarkassa har han med seg låter fra debutalbumet «Making Up For Last Time» og noen fra tidligere utgivelser.
La oss presentere ELDERWOODS, et autentisk og sjelfullt Northernicana-band for tiden bosatt i Drammen. Med inspirerende melodier som bærer preg av både den amerikanske fortellertradisjonen og nordnorsk melankoli, har de klart å skape en egen lyd somsetter spor.
Referanser som Jason Isbell, Nathaniel Rateliff og Neil Young blir ofte trukket frem—og det er lett å høre hvorfor. Låtskriver, gitarist og vokalist Raymond Olsen er bandets hjerte og sjel, og han trives aller best på scenen sammen med godemusiker-venner. Elderwoods tekster og musikk formidler et levende uttrykk–preget av følelser, erfaringer og genuin fortellerkraft. Om du liker varm, ærlig og troverdig live-musikk, er dette noe du bør få med deg. Flere av låtene spilles kun live akkurat nå, så her får du ekte unike opplevelser.
Fossegløtt kultur scene er støttet av Sparebank 1-stiftlesen, Kulturrådet og Buskerud fylkeskommune.
Dørene åpner kl 19
Konsertstart kl 20